01.10-9.10.2010 r. – wyjazd młodzieży
do Szkoły Europejskiej Bruksela 1
W dniach 1.10-9.10.2010 r. 33 osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Zwierzyńca pod opieką 6 nauczycieli wyjeżdżała do Szkoły Europejskiej Bruksela 1.
Celem wyjazdu była kontynuacja wymiany młodzieży polskiej i uczniów ze szkoły w Brukseli, popularyzacja kultury polskiej w krajach europejskich jak również rozwijanie umiejętności językowych.
Uczestnicy wyjazdu mieszkali w brukselskich rodzinach, które dbały o dobre samopoczucie gości. W czasie wizyty odbyło się spotkanie z dyrekcją Szkoły Europejskiej Bruksela1 i z pracownikami Stałego Polskiego Przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej w Brukseli. Uczniowie zwiedzili Parlament Europejski, w którym spotkali się z posłem Parlamentu Europejskiego Krzysztofem Liskiem.
W poniedziałek 4.10.2010 r. odbyło się spotkanie dzieci polskich z uczniami ze szkoły w Brukseli, w Szkole Europejskiej. Uczniowie z Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” zatańczyli walczyk śląski, kujawiak z oberkiem oraz zaśpiewali piosenkę o Zwierzyńcu. Młodzieżowa grupa teatralna z Zespołu Szkól Drzewnych i Ochrony Środowiska „Nic dwa razy” przedstawiała sztukę Sławomira Mrożka pt. ”Tango” w języku angielskim, która wszystkim zebranym bardzo się podobała. W czasie spotkania z polskimi uczniami uczącymi się w Szkole Europejskiej Bruksela 1 młodzież wymieniała się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi szkoły. Dla nauczycieli była to także okazja do wymiany doświadczeń, rozmów i dyskusji o funkcjonowaniu szkół w Polsce i Belgii.
Młodzież uczestniczyła również w koncercie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która przedstawiła muzykę F. Chopina, R. Schumanna i W. A. Mozarta. Była to promocja Torunia w Brukseli. Koncert na wszystkich wywarł duże wrażenie.
W czasie wizyty dzieci zwiedzały również Brukselę: Stare Miasto, Muzeum Armii, Muzeum Samochodów. Odbyła się wycieczka do Waterloo, gdzie obejrzały obelisk znajdujący się na wzgórzu oraz panoramę bitwy. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło Muzeum Techniki, w którym dzieci mogły wykonywać różne ciekawe doświadczenia.
Wyjazd uczniów naszej szkoły do Brukseli pozwolił im poznać zabytki miasta oraz zawiązać wiele przyjaźni. Dzieci mogły pogłębić znajomość języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Przygotowała: Teresa Juszczak
23.09. – 28.09.2010 r.- wizyta uczniów i nauczycieli
z zaprzyjaźnionej szkoły HERMANN- MERZ-SCHULE W ILSHOFEN
W bieżącym roku przyjechała do nas 37 osobowa grupa uczniów z Ilshofen wraz z 6 opiekunami. Nasi goście z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech przyjechali w czwartek wieczorem 23.09 2010r. Gości przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu pani Teresa Dziwota, po czym uczniowie z Ilshofen udali się do polskich rodzin. Cały pobyt naszych przyjaciół z Niemiec obfitował w liczne atrakcje i wycieczki.
W piątek rano uczestnicy tegorocznej wymiany młodzieży zebrali się w szkole podstawowej. Były gorące powitania nauczycieli z obu szkół. Dyrektor naszej szkoły pani Teresa Dziwota serdecznie i ciepło powitała gości z Ilshofen, wyraziła swoją radość ze spotkania oraz życzyła wszystkim wspaniałego, pełnego wrażeń pobytu w Zwierzyńcu.
Pani dyrektor opowiedziała uczniom z Ilshofen o naszej szkole, podkreśliła również fakt, iż nasi przyjaciele z Niemiec są z nami nawet w trudnych dla Polski chwilach i wspierają nas dobrym słowem.
Po serdecznym powitaniu wyruszyliśmy do ratusza na spotkanie z władzami miasta.Burmistrz Zwierzyńca pan Jan Skiba powitał serdecznie gości z Ilshofen i opowiedział krótko, ale ciekawie o Zwierzyńcu.
W tym dniu zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali wystawy zwierząt żyjących w obecnych i przeszłych czasach na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy film przyrodniczy dotyczący tego samego obszaru. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na spacer nad staw „Echo”.
Po wspólnym obiedzie, zgodnie z programem, odbyła się wycieczka do Mokregolipia, gdzie znajduje się skansen pszczelarski. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii pszczelarstwa, dowiedzieliśmy się również dlaczego pszczoły są tak ważne dla życia człowieka. Na zakończenie degustowaliśmy różne rodzaje miodu. Te, które smakowały najlepiej można było zakupić u gospodarza. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do domów.
Drugi dzień pobytu był dniem wędrówki przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Nie tylko uczniowie chętnie uczestniczyli w wędrówce, ale też całe rodziny polskie wraz z małymi dziećmi. Dzieci, jak się okazało, świetnie radziły sobie na długiej ok. 10 kilometrowej wyprawie. Wędrówka zakończyła się ogniskiem w Kawęczynku. Piekliśmy kiełbaski oraz odpoczywaliśmy na świeżym powietrzu. Po zasłużonej przerwie spędziliśmy czas na wspólnych zabawach. Wszyscy świetnie się bawili, było wesoło i miło.
Po południu odbyła się szkolna dyskoteka. Uczniowie trochę nieśmiało, ale z upływającym czasem z coraz większym zainteresowaniem uczestniczyli w dyskotece.
Niedziela była dniem w rodzinach polskich. Młodzież spędziła wiele czasu na rozmowach. Był to czas, kiedy mogliśmy się lepiej poznać, opowiadać sobie o swoich domach rodzinnych, szkołach oraz innych ciekawych rzeczach. W tym dniu polscy uczniowie szczególnie intensywnie ćwiczyli swoje umiejętności językowe w zakresie znajomości języka niemieckiego oraz angielskiego.
Część młodzieży spędziła miło czas wolny w Zwierzyńcu, zwiedzając najciekawsze jego zakątki. Niektórzy natomiast dzięki uprzejmości polskich rodzin mogli zwiedzić zamojskie ZOO, a także skorzystać z takich atrakcji jak „Paintball” czy spływ kajakowy.
Po miłym i spokojnym niedzielnym dniu przyszedł czas na poniedziałkową wyprawę. Celem naszej wycieczki był Kazimierz Dolny. Po przybyciu na miejsce uczestniczyliśmy w rejsie po Wiśle. Podziwialiśmy nierówną, porośniętą różnego rodzaju krzewami linię brzegową Wisły oraz przepiękny Kazimierz od strony rzeki. Po udanym rejsie zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny. Pani przewodnik opowiedziała o kazimierskiej starówce, kamieniczkach oraz słynnej studni. Następnie udaliśmy się na „Górę Trzech Krzyży”, gdzie dowiedzieliśmy się m.in. o historycznym znaczeniu trzech krzyży oraz mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Kazimierza. Schodząc z góry widzieliśmy ruiny zamku oraz basztę obronną. Obejrzeliśmy także zabytkowy kościół – Farę oraz inne ciekawe kamienice i miejsca Kazimierza Dolnego. Po intensywnym zwiedzaniu był czas na odpoczynek i zakupy. Po ciekawie spędzonym dniu, pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Wtorek to niestety dzień, w którym miała miejsce pożegnalna, ostatnia wspólna kolacja.
Wcześniej jednak zwiedzaliśmy Zamość oraz usłyszeliśmy ciekawe fakty z historii Zamościa. Zwiedziliśmy słynną zamojską starówkę, podziwialiśmy ormiańskie kamieniczki wraz z okazałym ratuszem. Mieliśmy okazję zobaczyć zamojską katedrę z bardzo bogatym wnętrzem, a także pałac zamojskich z pomnikiem założyciela Zamościa Jana Zamoyskiego na koniu. Uczniowie z Ilshofen dostali broszury w języku niemieckim dotyczące Zamościa i okolic. Również w tym dniu był czas na zakupienie pamiątek z Zamościa.
Wieczorem w ZOKIRZE w Zwierzyńcu miała miejsce pożegnalna kolacja.
W przesympatycznej, ale trochę smutnej, atmosferze przyszedł czas na ostatnie przemówienia dyrektor Szkoły Podstawowej pani Teresy Dziwoty oraz burmistrza Zwierzyńca pana Jana Skiby. Pan burmistrz podziękował za wspólnie spędzony czas. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że współpraca pomiędzy naszymi szkołami będzie trwała nadal i rozwijała się. Pani dyrektor powiedziała również, że bardzo sobie cenimy i szanujemy tę trwającą od14 lat wymianę młodzieży.
Pani dyrektor wyraziła szczególne podziękowania rodzicom naszych dzieci, za to, iż z wielką otwartością i zaangażowaniem przyjęli uczniów z Ilshofen do swoich domów oraz opiekowali się nimi jak swoimi dziećmi.
Z wielkim wzruszeniem zabrała głos również pani Jlona Dorn, nauczycielka z Ilshofen. Dziękowała wszystkim bardzo serdecznie, a do swoich dzieci powiedziała, żeby pojechali do domów i opowiedzieli, co tutaj zobaczyli i jak dobrze zostali przyjęci przez polskie rodziny. Uczniowie z Niemiec wymienili się adresami ze swoimi przyjaciółmi z Polski z nadzieją, że te kontakty będą utrzymywane, a przyjaźnie pozostaną na długie lata. Były serdeczne życzenia na przyszłość oraz prezenty.
W środę rano podczas pożegnania pojawiły się uściski i łzy. Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce był dla naszych przyjaciół z Niemiec niezapomnianą przygodą i oderwaniem od codzienności.
Przygotowała: Joanna Bojda