CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
Program jest realizacją rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu i stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, których adresatami są:
- dzieci w wieku 5 – 6 lata, uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach
- rodzice i opiekunowie dzieci.
Cele główne programu:
- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy
- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Cele szczegółowe:
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, „wydobycie” dymu papierosowego
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
.
Udział w tym projekcie pozwoli na:
- Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
- Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Nasz oddział przedszkolny w roku szkolnym 2023/2024 przystąpił do realizacji programu - Czyste powietrze wokół nas organizowanym przez Państwową Stację Epidemilogiczno - Sanitarną w Zamościu. Głównym celem było zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Program był realizowany w formie pięciu zajęć warsztatowych, został również poszerzony o dodatkowe zadania.
1. Wycieczka po najbliższej okolicy, dzieci obserwowały źródła dymów.
2. Co i dlaczego dymi? Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy na temat pochodzenia dymów. Dzieci wykonały rysunki że źródłami dymów.
3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów.
4. Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy? Dzieci nauczyły się piosenki o Dinku. Poznały historię Dinusia, który wybrał się na wycieczkę pociągiem. Dzieci miały okazję wypowiadać się, jakie odczucia towarzyszyły smokowi w czasie pobytu w zadymionym pociągu.
5. Jak uniknąć dymu papierosowego ? Dzieci wykonały tabliczki z zakazem palenia, które zabrały do swoich domów.
6. Działania dodatkowe. Dzieci siały i hodowały kwietną łąkę. Malowały Kwietną łąk
Odbyło się spotkanie z panem strażakiem Łukaszem Kostrubcem. Dzieci dowiedziały się o negatywnych skutkach wypalania traw oraz szkodliwego wpływu pożarów na czystość powietrza.
Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiedzę dotyczącą szkodliwości palenia papierosów oraz negatywnego wpływu dymów na środowisko. Prace dzieci zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz w salach. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach.
Koordynatorem programu była wychowawczyni grypy 0 a Jolanta Gil
W drugim półroczu roku szkolnego 2022/2023 dzieci w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu z grupy 0a i 0b brały udział w programie - Czyste powietrze wokół nas. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomości szkodliwości dymu oraz sposobów unikania zadymionych miejsc.
Program został zrealizowany w trakcie 5 zajęć warsztatowych
1. Wycieczka ulicami Zwierzyńca, obserwowanie dymów.
2. Co i dlaczego dymi? - dalsze wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się , zajęcia z panią pielęgniarką.
3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? Kolorowanie obrazków, zabawa w kwiatki. Nauka piosenki - Ten zielony Dinek.
44. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? Dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie, gdzie nikt nie palił, a jak w przedziale dla osób palących.
5. Jak unikać dymu papierosowego? Dzieci poznały znak - Zakaz palenia . Wykonywały samodzielnie i umieszczały na gazetce. Pokazywały miejsca, gdzie można oddychać świeżym powietrzem - dom, park, las, łąka. Malowaly łąkę oraz zasiały łąkę kwietną.
22