• Z wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

          Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Posłanki na Sejm Pani Moniki Pawłowskiej, której Biuro Poselskie zorganizowało wyjazd do Warszawy, 5 października uczniowie klas 7a,7b i 8a pod opieką wychowawców: Ewy Grudewicz, Magdaleny Kryszczuk, Małgorzaty Chmiel i Aleksandry Oleszkiewicz udali się do stolicy na zwiedzanie Sejmu RP i Kancelarii Premiera.

          Po przejściu rejestracji i procedur bezpieczeństwa przeszliśmy podziemnym korytarzem do makiety współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Pani przewodnik przedstawiła poszczególne miejsca przeznaczone dla parlamentarzystów i senatorów oraz powiedziała wiele ciekawostek dotyczących codziennej pracy w Sejmie. Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować przygotowania do obrad sejmu.  W holu sejmowym mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć historię pamiątkowych tablic, wcześniejsze buławy marszałkowskie, spotkać znanych polityków, a także zrobić zdjęcie na sławnych sejmowych schodach. Pani przewodnik przedstawiła nam, w jaki sposób funkcjonuje współczesny Sejm, gdzie zasiadają parlamentarzyści z poszczególnych ugrupowań politycznych, które miejsca są przeznaczone dla marszałka, wicemarszałków, prezydenta, Rady Ministrów i przedstawicieli innych organów państwowych.  Pani posłanka Monika Pawłowska opowiedziała nam o swojej pracy i drodze, którą należy pokonać, aby zostać politykiem. Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.

          Z Sejmu przespacerowaliśmy się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po przejściu bardzo skrupulatnej kontroli bezpieczeństwa, mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzania gmachu kancelarii, który do tej pory znany był wszystkim tylko z telewizji. Sale spotkań, miejsca do konferencji prasowych, wystawne meble, a także elegancko ubrani pracownicy – to wszystko sprawiło, że na chwilę poczuliśmy się ważni...w końcu mieliśmy przy sobie własnego, prywatnego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa :)

          Pan przewodnik, który oprowadzał nas po najciekawszych miejscach budynku przybliżył nam nie tylko jego historię, ale także ciekawie opowiadał o codziennych obowiązkach poszczególnych pracowników kancelarii. Na pewno długo będziemy wspominać tę wyjątkową wycieczkę.

          Bardzo dziękujemy za zaproszenie  i serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz ciekawą lekcję historii i parlamentaryzmu. 

        • Koncert patriotyczny

          We wtorkowe południe uczniowie naszej szkoły brali udział w patriotycznym koncercie. Organizatorzy koncertu zadbali o to, by uczestnicy kształtowali swój patriotyzm, nie tylko słuchając hymnicznych pieśni, ale również je śpiewając. Wspólne z Maciejem Miecznikowskim nasi uczniowie zaśpiewali pieśń Legiony. Całemu koncertowi towarzyszyła podniosła i uroczysta atmosfera. Swoją obecnością tego dnia zaszczyciły nas: Pani Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty, Pani Monika Żur - Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Urszula Kolman - Burmistrz Zwierzyńca, Pani Edyta Wolanin - Zastępca Burmistrza.

        • Apteczka pierwszej pomocy

          W dniu 02.10.2023r odbyły się pierwsze zajęcia z Programu Profilaktycznego - #ApteczkaPierwszejPomocyEmocjonalnej skierowanego do klas 2 i 4. Za nami integracja grupy oraz omówienie planu pracy, stworzenie pierwszego plakatu, obrazującego tematy naszych zajęć. Pozostały ostatnie wolne miejsca, zachęcamy do dołączenia.

        • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły na zajęciach w Ekopracowni OZE

          29 września nową Ekopracownię OZE odwiedzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły (dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych) oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola Motylek w Zwierzyńcu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat odnawialnych źródeł energii. Dowiedziały się, w jaki sposób można pozyskać energię elektryczną z energii wiatru, słońca i wody. Zobaczyły modele wiatraków, minielektrowni wodnej oraz za pomocą energii światła samodzielnie wprawiały w ruch samochodziki, kwiatki i solarne koniki polne. Poznały również działanie stacji pogody. Wszystkie poznane przez dzieci pomoce posiadały wbudowane panele fotowoltaiczne i solarne. Wykorzystanie tych środków dydaktycznych wzbudziło duże zainteresowanie i ciekawość maluchów, było to widoczne, gdyż z zapałem i radością uczestniczyły w zajęciach.

        • Uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE

          28 września w naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownia wyposażona została w nowe pomoce dydaktyczne – zestawy demonstracyjne ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, turbiny wodnej, biopaliw oraz duży monitor interaktywny, dygestorium i wiele innych środków niezbędnych do doświadczeń i pokazów. W pracowni tej uczniowie będą mogli zdobywać praktyczne doświadczenie związane z odnawialnymi źródłami energii. Zakupione pomoce wykorzystamy na lekcjach fizyki, chemii, biologii oraz podczas zajęć rozwijających zainteresowania. W otwarciu Ekopracowni OZE uczestniczyli zaproszeni goście: dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie – Pani Monika Żur, burmistrz Zwierzyńca – Pani Urszula Kolman, sekretarz Gminy Zwierzyniec – Pani Edyta Wolanin, zastępca dyrektora Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu – Pan Mateusz Grabias, dyrektor Samorządowego Przedszkola im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu – Pani Katarzyna Kowal- Kulik, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Motylek w Zwierzyńcu – pani Justyna Kur, dyrektor Domu Dziecka nr 1 w Zwierzyńcu - Pani Anna Marzec, zastępca dyrektora RPN w Zwierzyńcu - Pan Tadeusz Grabowski, prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca - Pani Joanna Borowiec-Szklarz, nauczyciel Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu wraz z delegacją uczniów – Pani Jadwiga Stachyra. Gości powitała dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu - Pani Grażyna Kawka. Na otwarciu pracowni obecni byli również zastępca dyrektora - Pani Katarzyna Małyszek, nauczycielka chemii, fizyki i przyrody – Pani Dorota Grodowicz, nauczycielka biologii i chemii – Pani Katarzyna Czochra. Z okazji otwarcia pracowni nauczycielki poprowadziły zajęcia, których temat brzmiał „Jak złapać energię wiatru, słońca i wody? Odnawialne źródła energii.” Opierały się one na demonstracji zakupionego w projekcie sprzętu. Uczniowie przy pomocy modeli wiatraków, minielektrowni wodnych, solarnych koników polnych i innych zakupionych ze środków programu pomocy pokazywali w prosty i obrazowy sposób możliwości, jakie dają stosowanie Odnawialnych Źródeł Energii.

        • Wycieczka do Babiogórskiego Parku Narodowego

          W dniach 26-28.09 klasy szóste i siódme wykorzystały piękną pogodę i były na wycieczce w Zawoi i Zatorze. Uczniowie pierwszego i drugiego dnia odwiedzili Babiogórski Park Narodowy. Pierwszym punktem programu był Wodospad na Mosornym Potoku, jedna z najwyższych i najładniejszych kaskad w całych Beskidach. Drugiego dnia czekało na wszystkich ogromne wyzwanie - zdobycie najwyższego szczytu Beskidów - Babiej Góry. Babia Góra jest jedynym z najwyższych polskich szczytów - sięga 1725 metrów wysokości. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo dumni stanęli na szczycie. Ostatniego dnia czekała zasłużona nagroda, czyli wizyta w parku rozrywki Energylandia. W drodze powrotnej w autobusie wychowawcy zorganizowali quiz na temat odwiedzanych miejsc. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą i z dużym zaangażowaniem odpowiadali na pytania.

        • Szkoła dla rodziców

          W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Zamościu prowadzona będzie Szkoła dla rodziców klas I –III, spotkania będą w poniedziałki w godzinach popołudniowych. Szkoła dla Rodziców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Wychowywać to kochać i wymagać.
          Zapraszamy wszystkich, którzy chcą:
          - doskonalić swoje umiejętności wychowawcze,
          - lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach z dziećmi,
          - rozwiązywać problemy,
          - dzielić się swoimi refleksjami na temat wychowania dzieci,
          jak również posłuchać innych rodziców.

           

        • Wycieczka do Energylandii

          2 września uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5b wybrali się na jednodniową wycieczkę do Zatoru. Zwiedzili urokliwe miasto. Oglądali zabytki: XIV w kościół, XV Zamek Książęcy, Ratusz, poznali cechy stylu gotyckiego. Pozostały czas spędzili doskonale bawiąc się w Energylandii.

        • Model DNA

          Model DNA wykonany w klasie 8. Oczywiście uczniowie wykonali modele zgodnie z zasadą komplementarności. Udało się również przedstawić replikację. Było wesoło pracowicie i smacznie.

        • Spływ kajakowy

          W dniu 13.09.2023r. młodzież klasy 6a sportowej uczestniczyła w spływie kajakowym. Celem wycieczki była integracja klasowa oraz propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas spływu uczniowie wykorzystali aparat zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, którym uchwycili piękne ujęcia i stworzyli krótką prezentację zdjęć.

          Milena Czochra

        • Piesza wycieczka na Biały Słup

          20 września uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w pieszej wycieczce na Biały Słup. Zapalając znicze na tamtejszym cmentarzu, oddali hołd bohaterom września 1939 roku. Podziwiali również panoramę Zwierzyńca i okolic z wieży widokowej na Białej Górze. Ogromną radość sprawiło dzieciom obserwowanie koników polskich, krów białogrzbietych i czerwonych z hodowli zachowawczej. Kolejna atrakcja to spotkanie z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego i zwiedzanie Ośrodka Badawczego. Na zakończenie wszyscy uczniowie zjedli pieczone na grillu kiełbaski i ścieżką leśną biegnącą wzdłuż ulicy Chodorowskiego wrócili do szkoły. Warto było! Ten spacer to wspaniała przygoda, szczególnie gdy świeci piękne jesienne słońce.

        • Piesza wycieczka ścieżką "Przez las Cetnar"

          13 września uczniowie klasy 5b wybrali się na pieszą wycieczkę ścieżką „Przez las Cetnar” . „Las Cetnar” to jeden z większych i bardziej zwartych kompleksów leśnych na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Jego usytuowanie na lessowych wzniesieniach porozcinanych licznymi wąwozami dodają temu miejscu dodatkowego uroku. W drzewostanie dominuje buk i jodła z niewielką domieszką sosny, grabu, osiki, klonu zwyczajnego. W czasie wycieczki dużym wzięciem cieszyła się pieczona na ogniu kiełbaska.

        • Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

          Od października br. rozpoczynamy w naszej szkole pilotażowy program profilaktyczny dla dzieci i młodzieży - Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej.

          Są to cykliczne, bezpłatne zajęcia, prowadzone przez psychologa w małej grupie, mające na celu budowanie zasobów psychicznych u dzieci i młodzieży, poprawę samooceny, kształtowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie odporności psychicznej. Aktualna edycja projektu przewidziana jest na 2 lata i obejmuje klasy II oraz IV. Grupa na każdym z poziomów wiekowych liczyć będzie maksymalnie 12 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

          Zajęcia dla klas 2 odbywać się będą w 1 i 3 poniedziałek miesiąca o 12.35, zajęcia dla klas 4 - w 1 i 3 wtorek miesiąca, również o 12.35.

          Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń, wyłącznie przez Librus. Wszelkie informacje odnośnie projektu proszę kierować do psychologa szkolnego - osobiście lub poprzez Librus.

          Start zajęć - 2/3 październik 2023r

          Miejsce zajęć - sala nr 12. SP

        • Szkoła Pełna Talentów

          W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie Szkoła Pełna Talentów organizowanym przez Lidl Polska. Projekt polega na zdobywaniu kuponów - Talenciaków - podczas zakupów w sieci Lidl, a następnie rejestrowanie ich na stronie Lidl.pl dla naszej szkoły lub wrzucaniu do pudełek umieszczony h przy obu głównych wejściach do szkoły. Akcja potrwa do 10.11.2023r. Po tym terminie szkoła wumieni Talenciaki na nagrody.Zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w akcji.Samorzad Uczniowski,Psycholog - Sabina Siegieda

        • Otwarcie pracowni OZE

          28 września w naszej szkole otwarta ma zostać pracownia OZE. Posiadać ma ona pomoce dydaktyczne i wyposażenie pozwalające na naukę o odnawialnych źródłach energii. Korzystać z niej będą też uczniowie innych szkół, przedszkolaki, dzieci z Ukrainy oraz uczniowie miejscowego technikum. Pozwoli ona na poszerzanie wiedzy uczniów na temat OZE, na temat zagrożeń klimatycznych i będzie promować wykorzystywanie zielonej energii. Informacje nabyte przez uczestników zajęć mogą być przekazywane dalej, do rodzin i środowiska, co wpłynie na poziom świadomości o zagrożeniach klimatycznych i ich rozwiązaniach u okolicznych mieszkańców. Uważam, że ta pracownia to dobrze wydane pieniądze, gdyż uczy tego, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne. Wojciech Góra, uczeń klasy 7b Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu